5 מאי 2014

עו"ד לדיני אישות רוני אילן - סרבנות גט

ב-ynet פורסם לאחרונה מקרה מעניין של אדם שחויב לתת גט לאשתו. האדם שנעלם אותר באמצעות איכון טלפון סלולרי שאותו גנב. נגד הגבר, אדם בשנות ה-40 לחייו, הוגשה תביעת גירושין לפני שלוש שנים. האישה טענה כי הבעל השתמש באלימות פיזית ומילולית נגדה – ולאחר כמה דיונים נעלם הבעל ובקושי יצר קשר עם המשפחה. הדבר הביא את הדיינים להבין כי מדובר בסרבן גט.

אגף העגונות בהנהלת בתי הדין החל לחקור את הנושא ומצא שהבעל נוהג להעביר את זמנו בברים באזור פתח תקווה. הוא נראה בתמונות שהועלו לרשתות חברתיות על ידי אחרים שותה ומבלה. לתמונה נכנס גם חוקר פרטי שניסה לאתר את מיקום הבעל. הפרטים על הבעל המשיכו להיאסף, אך זה לא נמצא. לאחרונה נודע למשרד החקירות שהבעל התקשר לאשתו מטלפון נייד שמספרו מזוהה. המשרד ביצע שיחה חוזרת וזו נענתה מדיבורית על ידי צעיר, שהסביר כי מכשירו נגנב.

מספר הטלפון הגנוב אוכן על ידי המשטרה והבעל נעצר באופן מיידי. לאחר 15 ימים במעצר, הוא העניק גט לאשתו. בנוסף, הבעל צפוי לעמוד לדין על שגנב טלפון נייד.

מעמדה של האישה העגונה

הדת מגדירה נשים מסורבות גט כ"עגונות" – נשים אלה נשואות, אינן מותרות לגבר אחר ואינן יכולות להתחתן בשנית. מצב זה נחשב ל"פתיר" כאשר זהות הגבר ידועה, אך קיימים מקרים בעייתיים ומצערים שבהם מדובר בחללים שמקום קבורתם לא נודע. הרב שלמה גורן סייע בזמנו לראש הממשלה גולדה מאיר, להתיר נשים עגונות לחללים שמקום קבורתם לא נודע.

האם ניתן להשתמש בכל דרך לאיתור הבעל?

רוני אילן - עו"ד לדיני אישות

קיימים אמצעים רבים לאיתור הבעל הסרבן (cooldesign)

עבירת סרבנות גט אמנם אינה קיימת, אך מניסיוננו כמשרד עו"ד לדיני אישות, הפסיקה מתייחסת אליה בחומרה מכיוון שהאישה נותרת עגונה ומוגבלת בכל הקשור להמשך חייה. זו הסיבה שבגללה בית הדין הרבני מנסה לאתר את סרבני הגט שנוטים להיעלם, בכל מחיר ובכל דרך חוקית. הרבנות יוצרת קשרים עם רבנויות שונות בחו"ל או עם משרד הפנים, ובחלק גדול מהמקרים, הבעל הסרבן מאותר.

בניגוד לגירושין האזרחיים, בהם בית המשפט יכול לשחרר את בני הזוג מהנישואין, בגירושין הדתיים הגבר צריך לשחרר את האישה. במקרים של סרבנות גט, הרבנות מתחילה בהפעלת הלחצים. במקרה זה מתואר שימוש במעצר – המגביל את תנועת הבעל – כאמצעי לחץ. אמצעי הלחץ של הרבנות יכולים להיות שונים ומגוונים כמו צו עיכוב יציאה מהארץ, הגבלת העיסוק ועוד. העיקרון שננקט כאן נועד להגביל את הבעל, כפי שהוא מגביל את האישה בכך שאינו נותן לה גט.

מניסיוני כעו"ד לדיני אישות, בדרך כלל הלחצים המופעלים על הבעל יעילים ומשכנעים אותו לשחרר את אשתו. עם זאת, ישנם אנשים קיצוניים יותר, שדבקים ברצונם לא לשחרר את נשותיהם. המקרה המפורסם ביותר בישראל הוא של יחיא אברהם שנכלא במשך 33 שנים לאחר שסירב לתת גט לאשתו – עד שנפטר.

ההבדל בין הדת לבין הפרקטיקה

על פי הדת, הגט צריך לבוא ממקום חופשי ובלתי מותנה מצד הגבר. במילים אחרות – כאשר לא מופעלים עליו לחצים או מוצבים תנאים שבתמורה אליהם הוא נותן את הגט. עם זאת, במבחן המעשים, הדבר שונה. על הבעל מופעלים לחצים שונים, כפי שראינו במקרה זה, על מנת לשכנע אותו לתת גט. בסופו של דבר, כפי שיודעים עורכי דין לדיני אישות רבים, במקרים רבים, הלחצים פועלים והבעל מסכים למתן הגט, כביכול מתוך "רצונו החופשי".

כל האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – בכל מקרה פרטני יש לפנות לעו"ד לקבלת ייעוץ משפטי מתאים.

הכותב הנו עו"ד רוני א. אילן, שותף-מנהל במשרד עו"ד רוני א. אילן ושות'. רוני א. אילן הנו עורך דין לדיני אישות ובין תחומי העיסוק שלו: דיני חברות, נדל"ן ומקרקעין.

השאר תגובה

*