19 מאי 2014

עורך דין לדיני אישות רוני אילן - הכתבה מ"מעריב השבוע"

ועדת השרים לענייני חקיקה דנה לאחרונה בהצעת חוק של ראשת מפלגת מרץ, ח"כ זהבה גלאון, לפיה זוגות יהודיים שיצאו לחו"ל כדי להינשא בנישואין אזרחיים, יוכלו להתיר את הנישואין בבית המשפט לענייני משפחה, ולא בבית הדין הרבני, כפי שנעשה כיום. אמנם בהצעת החוק תמכו כ-20 חברי כנסת מהאופוזיציה והן ממפלגת "יש עתיד" שבקואליציה, אך ההצבעה נדחתה על ידי הוועדה.

גלאון טענה כי עמדת הממשלה בנושא אטומה, שכן מצד אחד ישנם חוקים כמו "ברית הזוגיות", ומצד שני חוקים אלו "נקברים באדמה". לדברי, ישנו מונופול של הרבנות על תחום הגירושין והצעתה הגיעה על מנת לבצע שינוי אמיתי בתחום.

מה אומר החוק בישראל?

כל עו"ד לדיני אישות יוכל לומר לכם שלפי החוק האזרחי במדינת ישראל, בענייני נישואין וגירושין יטפל בית הדין הדתי, המתאים. כלומר, נישואין וגירושים של יהודים יטופלו בבית הדין הרבני ואילו ענייניהם של נוצרים ומוסלמים למשל, יטופלו בבתי הדין המתאימים לדתם. בבית הדין הרבני, ההחלטות מתקבלות לפי דין תורה – ועקרון זה אינו מתאים לכולם. לכן, הגיעה הצעת החוק שנועדה לשנות את פני הדברים.

הדת היהודית נחשבת לשמרנית מאוד, וזאת לעומת רוח הזמן וההתקדמות הרבה בעולם. כתוצאה מכך, נוצר מצב שבדת היהודית ישנם מרכיבים שונים המקשים מאוד על גירושין. לדוגמא, הבעל יהיה תמיד נותן הגט והאישה תהיה מקבלת הגט. כאשר האישה רוצה להתגרש, אם למשל תפסה את בעלה עם אישה אחרת, עומדים הזוג בפני בית הדין הרבני. במקרים רבים, אם הבעל מבקש תביעה לשלום בית, ישלח אותם בית הדין לחצי שנת ניסיון שנועדה לגשר על הפערים, ללא התחשבות ברצון האישה. הדבר עלול להימשך באופן זה, אף זמן רב יותר.

חלק מעדיפים להקים תא משפחתי ללא מחויבות דתית (Tanatat)

חלק מעדיפים להקים תא משפחתי ללא מחויבות דתית (Tanatat)

בדת היהודית קיימים שלושה סוגי נישואין: כששני בני הזוג יהודים, קונה בית הדין סמכות. כששניהם אינם יהודים, המצב מטופל בבית הדין הדתי המתאים. כשאחד הצדדים בלבד יהודי, שום בית דין לא קונה סמכות ומדובר בהתרת נישואין, המבוצעת על ידי בית המשפט לענייני משפחה (ערכאה אזרחית).

בשל המורכבות שלעתים יוצרת הדת בעיני חלק מהזוגות, אלו מעדיפים להקים תא משפחתי ללא מחויבות דתית. מצב זה הוליד צורות נישואין שונות, המוכרות לכל עורך דין לדיני אישות, כמו נישואי קפריסין, נישואי פרגוואי ועוד. בצורות אלה של נישואין אזרחיים בחו"ל בוחרים גם בני זוג יהודים. עם זאת, גם כאשר השניים נישאים בצורה זו, הדת היהודית מחייבת אותם בגירושין דתיים.

הכוונות טובות, אבל קיים קושי לקבלן

אמנם מדינת ישראל היא מדינה "יהודית ודמוקרטית", אבל חיים בה בני דתות שונות ורוב יהודי שאינו דתי. חלק זה באוכלוסייה נוטה דווקא להתרחק מהדת. הוא מעוניין להיות מחובר ליהדות, אך לא לדת. זהבה גלאון שהגישה את הצעת החוק, קשורה לקבוצה הליברלית והלא-דתית. היא מגיעה מאגודות הפועלות לטובת הפרט ומנסה להעמיד פתרונות צודקים מבחינתה לפתרון הבעיה. לטענתה, ישנם מכשולים רבים שנוצרו על ידי בתי הדין הרבניים בסוגיית סיום קשר הנישואין. הכוונות של גלאון טובות על פניהן, אך ישנו קושי להסתגל אליהן.

לסיכום – מוסד הנישואין בישראל נתפס, הן מבחינה דתית והן מבחינה חברתית, כמושג דתי, ואנו צפויים לראות ניסיונות נוספים כדי לקדם אותו לרוח התקופה ולעולם המודרני. תהליך זה הנו מורכב וארוך, אך בסופו של דבר, להערכתי ניסיונות אלו יצליחו.

עו"ד רוני א. אילן הנו עורך דין לדיני אישות, שותף-מנהל במשרד עורכי דין רוני א. אילן ושות'.

השאר תגובה

*