23 אוק 2014

עו"ד לדיני חברות (תמונה: cooldesign & franky242)

כולנו מכירים את המונח "חברה בע"מ" (בעירבון מוגבל) ומתוקף חוק החברות, זוהי ישות משפטית עצמאית ונפרד מהבעלים שלה, גם אם מדובר בקבוצת בעלים או בבעלם בודד. המטרה של חברה בע"מ – להפיק רווחים באופן חוקי.

כאשר תשאלו כל עורך דין לדיני חברות מה המשמעות של המונח "עירבון מוגבל", ההסבר ייגע לחבות בעלי המניות במקרים של כישלון כלכלי של החברה. סכום ה"נפילה" הוא עד הון המניות הבלתי נפרע המצוי בידיהם. מרגע רישומה כחוק בפנקס רשם החברות, חברה בע"מ מוכרת ועשוי להיות לה בעל מניות אחד שרשאי להעביר או למכור את המניות לאחרים.

בנוסף, חברה בע"מ מחויבת בתקנון, שמכיל את פרטי החברה, מטרתה, צורת הניהול שלה, הון מניות וזכויות וחובות שונים של בעלי המניות. עו"ד לדיני חברות יוכלו להצביע בפניכם על היתרונות של התאגדות כחברה בע"מ עבור בעלי החברה.

פתיחת עסק באופן עצמאי וניהולו, כוללים סיכונים רבים, דוגמת חוסר במזומנים, בעיות מיסוי, היעדר ביקוש למוצרים או לשירותי החברה, תביעות חוזיות ואי יכולת לעמוד בתנאי השוק. חברה בע"מ מהווה יתרון גדול כשמדובר בקשיים אלו, משום שהיא גוף משפטי נפרד מהבעלים.

הפחתת רמת הסיכון של הון הבעלים

כאשר חברה נרשמת כ"חברה בע"מ", בעליה מפחיתים את רמת הסיכון של הונם האישי אם החברה נקלעת לקושי כלכלי ולחובות, כולל פשיטת רגל. יחד עם זאת, כל עו"ד לדיני חברות יאמר לכם שאם ניהול החברה כולל התנהלות חריגה שלא כדין ו/או לקיחת סיכונים מתוך אינטרסים זרים לחברה, בית המשפט עלול לתבוע את סכומי הכסף אישית מהבעלים ומבעלי המניות בחברה.

בנוסף, כאשר מדובר בפתיחת "עוסק מורשה" במס הכנסה, ישנן מדרגות מס המגיעות עד ל-49 אחוזים. על פי מדיניות מס החברות בארץ, חברה בע"מ תשלם תמיד מס בשווי 25 אחוזים, בכל היקף פעילות. מאחוז זה ניתן במקרים פרטניים להפחית.

חברה בע"מ לא חייבת לשלם ביטוח לאומי וביטוח בריאות עבור רווחים שנוצרו ולא קשורים למשכורות. ומעל לכל, ידוע כי חברה בע"מ משדרת לקהל לקוחותיה, למגזר העסקי ולציבור כולו תדמית מכובדת, יציבה ומקצועית – דבר המניע את גלגלי ההצלחה המסחרית שלה.

חברה בע"מ נחשבת יציבה מאוד

כאמור, החברה מנותקת באופן כזה או אחר מבעליה, ולכן אלו לא משפיעים על ההתנהלות שלה. כך למשל, אם מבעליה של חברה נבצר לעבוד במשך חודש, הדבר לא ישפיע על פעילות החברה. עוסק מורשה לעומת זאת, מושפע ישירות משינויים שעלולים לזעזע את העסק. כך למשל, קושי כלכלי או היעדרות ממושכת, עלולים להשפיע ישירות גם על העסק ותפעולו השוטף.

עם זאת, כפי שמדגישים עו"ד לדיני חברות, על החברה לפעול כדין. ברגע שחברה פועלת שלא על פי החוק ומפסידה כספים, בעליה עלולים להיתבע אישית ולשלם מחיר אישי כבד.

כל האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – בכל מקרה פרטני יש לפנות לעו"ד לקבלת ייעוץ משפטי מתאים.

עו"ד רוני א. אילן – עורך דין לדיני חברות. שותף מנהל במנהל משרד עו"ד העוסק במגוון נושאים.

השאר תגובה

*