29 יונ 2014

עו"ד לדיני חברות רוני אילן (suphakit73)

יזמים רבים המעוניינים ליישם את הפעילות העסקית שלהם, נתקלים במקרים מסוימים בהתלבטות כיצד לעשות זאת – על ידי הקמת חברה בע"מ או עוסק מורשה. בשאלות מהסוג הזה, על מנת לשמוע מהם היתרונות והחסרונות של כל צעד, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין לדיני חברות, אך ננסה לשרטט כאן בקווים כלליים את ההבדלים בין עוסק מורשה לחברה בע"מ.

מהו עוסק מורשה?

כל אדם שמעוניין בעסק עצמאי, יכול להירשם במשרדי מע"מ בתור עוסק מורשה. לאחר קבלת מספר עוסק מורשה, יוכל האדם לנהל את פעילות העסק שלו. על כל הכנסה שיכניס העסק, יהיה חייב העוסק להנפיק חשבונית מס, בתוספת של 18 אחוז מע"מ (נכון להיום). בנוסף, יהיה על העוסק המורשה לדווח על ההכנסות אחת לחודשיים, לדווח למס ההכנסה ולביטוח הלאומי.

עו"ד רוני אילן - על ההבדלים בין חברה בע"מ לעוסק מורשה

עו"ד רוני אילן – על ההבדלים בין חברה בע"מ לעוסק מורשה

מהי חברה בע"מ?

הקמת חברה מתבצעת לאחר שמתקבל אישור על הרישום מטעם רשם החברות והחברה מקבלת מספר. כאשר מטרות החברה נחשבות חוקיות, כל אדם רשאי להקים חברה. לכל חברה ישנו תקנון ובו מפורטים פרטים כמו אופן ניהול החברה, אחריות של בעלי תפקידים ובעלי מניות ועוד. במקרים רבים, תהיה החברה בע"מ, כלומר "בעירבון מוגבל", שכן אם היא קורסת בגלל חובות, בעלי המניות אחראים לחובות עד לגובה מסוים. חברות רבות משתמשות בשירותיו של עורך דין לדיני חברות על מנת לטפל בסוגיות משפטיות הקשורות אליהן.

השוני בתפעול של עוסק מורשה וחברה בע"מ

אחריות – השוני הגדול והמשמעותי ביותר בין עוסק מורשה לחברה בע"מ. בחברה ישנה הפרדה מוחלטת בינה לבין בעלי המניות. אם ישנם הפסדים, קיימת אפשרות לתבוע את החברה ולא את בעלי המניות (ברוב המקרים). כאשר מדברים על עוסק מורשה, בעלי העסק הנו האחראי הישיר לפעילות, כמו גם למצב הפיננסי.

מיסים – בשנים האחרונות חלה ירידה במס החברות שכיום עומד על 26.5 אחוזים. בעלי המניות חבים במיסים על פי גובה משכורתם. גם בחלוקת דיבידנדים, ישנו מס חברות בשיעור דומה. עוסק מורשה לעומת זאת, חב במס על פי מדרגות המס המפורסמות על ידי רשות המיסים ומתעדכנות אחת לתקופה.

הליך הסגירה – כאשר מעוניינים לסגור חברה (להפסיק את פעילותה), יש צורך לפרק את החברה, עד שרשם החברות יודיע כי היא בסטטוס "מחוסלת". כל עו"ד לדיני חברות יוכל לספר לכם כי פירוק חברה הוא הליך מסורבל לרוב, אך קיימים גם הליכים שמאפשרים לבצע את הפירוק באופן מזורז. לעומת זאת, כאשר עוסק מורשה מעוניין להפסיק את פעילותו, אם אינו בעל חובות, הליך הסגירה יבוצע מול מס הכנסה, ביטוח לאומי ומע"מ, בקלות יחסית.

מטבע הדברים ישנם הבדלים רבים בין חברה בע"מ לעוסק מורשה, ובבואכם לפתוח עסק או חברה, מומלץ להתייעץ עם עו"ד לדיני חברות שיוכל לשפוך עוד ידע רלוונטי לפני ההחלטה.

כל האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – בכל מקרה פרטני יש לפנות לעו"ד לקבלת ייעוץ משפטי מתאים.

הכותב הנו עו"ד רוני א. אילן, שותף-מנהל במשרד עו"ד רוני א. אילן ושות'. רוני א. אילן הנו עורך דין לדיני חברות ובין תחומי העיסוק שלו: נדל"ן ומקרקעין.

השאר תגובה

*