13 אוקטובר 2014

עו"ד לדיני מקרקעין - רוני אילן

חיפשתם דירה זמן רב וסוף סוף מצאתם את הנכס המתאים עבורכם? בשעה טובה ומוצלחת. עם זאת, עליכם לבצע כמה הליכים על מנת להשלים את המהלך באופן סופי. אם הנכס הוא נכס חדש אותו אתם מקבלים מהקבלן, יש צורך בביצוע כמה פעולות כדי שזה יירשם על שמכם.

כל עו"ד לדיני מקרקעין יציין בפניכם את חשיבות רישום הדירה על שמכם בטאבו (שהיא לשכת רישום המקרקעין). עליכם לקבל נסח שבו כל הסוגיות הרלוונטיות לעניין הנכס, שנותנות לרכישה תוקף משפטי. כעת נעמוד על שלבי הרישום ועל חשיבותו הרבה כל-כך.

כך תרשמו את הנכס תחת שמכם

  • הערת אזהרה – השלב הראשון הוא רישום ההערה בלשכת רישום המקרקעין. בהערה ישנו פירוט של ההתחייבויות מצידו של בעל הנכס על ביצוע העסקה. כדי לרשום הערה זו, עליכם לצרף טופס שמתייחס לסוגיה ועליו יהיו חתום לפחות צד אחד מבין שני הצדדים. אל הטופס יש לצרף העתק הסכם המכר. על מנת להנפיק נסח טאבו, אפשר ואף מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין לדיני מקרקעין המתמחה בתחום וכמובן לבצע בדיקה ובה התייחסות לפרטים המצוינים על הנסח ובחינת הערות אזהרה על הנכס, אם ישנן כאלה.
  • אגרות ואישורים – השלב השני הוא תשלום של אגרות וצירוף של אישורים. הקפידו לבדוק את מגבלות ימי הדיווח ולשלם את מיסי המקרקעין. לאחר ביצוע התשלום, תוכלו להגיש בקשה לרישום לצד אישור על התשלום שבוצע או אישור על פטורים מסוגים שונים, לדוגמא פטור ממס שבח. אל תשכחו לצרף לבקשה לרישום גם אישורים על תשלומי מיסי רשויות, בליווי חמישה העתקים של שטר המכר ותשלום אגרה.
  • רישום נכס – השלב החשוב ביותר בתהליך. בשלב זה יירשם הנכס תחת שמו של האדם הרוכש אותו, בלשכת רישום המקרקעין. יש לבצע את רישום המקרקעין מוקדם ככל שמתאפשר, ללא דחיות מיותרות. הרישום מסייע למוכר ולקונה כאחד. הוא מאפשר לקבל מידע על הנכס (כמו מידע על שעבודים, הבטחות לקונים אחרים וכו') – ופרטים אלו הם בבחינת חובה בביצוע העסקה, כדי שיובטח שהמכירה כשרה.

ההמלצה, על כל פנים, היא לפנות אל עורך דין לדיני מקרקעין, על מנת לוודא שכל התהליך מבוצע כהלכה ובהתאם לאמור בחוק. אמנם לא מדובר בפעולה מורכבת מאוד, אך היא מחייבת לעתים ידע ומקצועיות, כמו התייחסות להליכים רבים הכרוכים בה. מדוע יש לפנות לעו"ד לדיני מקרקעין? משום שטעות אחת קטנה עלולה לשנות את גורל הבעלות על הנכס.

האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – בכל מקרה פרטני יש לפנות לעורך דין לקבלת ייעוץ משפטי מתאים. עו"ד רוני אילן הנו שותף-מנהל במשרד עו"ד העוסק במגוון תחומים ובהם המשפט הכלכלי ודיני מקרקעין.

השאר תגובה

*