7 אפר 2014

עורך דין לדיני מקרקעין

באתר ynet פורסמה כתבה על זכויותיה של אלמנה בדירה לאחר מות בעלה, על פי הרישומים היה בעליו של הנכס. הכתבה פורסמה באתר ynet. בכתבה צוין כי האדם שנפטר הוריש את בית המשפחה לאחד מבניו, אלא שהאלמנה פנתה לבית המשפט לענייני משפחה ודרשה מחצית מהזכויות, מחשש שבנה ינשל אותה. בין יתר ההסברים שסיפקה: מטעמי כבוד ובגלל מנהגי העדה התימנית, נרשם הנכס רק על שם בעלה המנוח.

עו"ד לדיני אישות רוני אילן

עו"ד רוני אילן – הכתבה מתוך ynet

האלמנה, בת 80, שעדיין מתגוררת בנכס, טענה בפני שופטים כי במשך 50 שנה היא מתגוררת בנכס. כמו כן נטען באמצעות עו"ד לדיני משפחה מטעמה, כי היא תרמה להשבחת הנכס והכניסה כספים למשק הבית המשותף שהתקיים בו. מנגד, טען בנה, שהבית נרכש על ידי סבו, שאמו לא תרמה לשיפוצו ו/או להרחבתו ושבני הזוג לא ניהלו יחד חשבון בנק משותף.

לאחר שמיעת הטענות, קיבלה השופטת את גרסת האם, וקבעה שחזקת השיתוף חלה על בני הזוג – כלומר, אם בני הזוג ראו בביתם נכס משותף, מדובר בנכס משותף. השופטת הסבירה שזו גידלה את ילדיה וטיפחה את הבית במשך השנים. כמו כן, צוין בהחלטתה, כי האווירה הכללית בבית הייתה אווירת שיתוף של בני הזוג, וזאת למרות העובדה שהשניים לא ניהלו חשבון משותף.

בחינת טענות האלמנה

סוגיה זו הקשורה גם לזכויות לפי דיני מקרקעין, נדונה בבית המשפט לענייני משפחה, רק בשל העובדה שמדובר באם ובבנה. השופטים מחויבים בבואם לחרוץ דין לשני עקרונות: האחד, החוק והפסיקה. השני, צו מצפונם. כאשר מדובר בנוהג מסוים בעדה, לא מדובר בדבר מחייב משפטית, ברם, הוא מסייע לשופטים להבין את הנסיבות שהובילו למקרה.

כיום, הסדר שיתוף (הסכם ממון) מאפשר "לגבור" על חוק יחסי ממון – כאשר מבוצע הסכם ממון מאושר לפני הנישואין או אחריהם. הסכם ממון נועד לקבוע מה תהיה מערכת היחסים הכלכלית בין בני הזוג בשנים הבאות, ובהיעדרו יחול חוק יחסי ממון, שרואה את הצדדים בנישואין כשווים.

עו"ד לדיני מקרקעין רוני אילן

בית המשפט קיבל את טענות האלמנה (arztsamui)

ניתן להניח, על פי נתוני הכתבה, שבני הזוג נישאו במועד שלפני 1 בינואר 1974 – ומשכך, חלה עליהם חזקת השיתוף. בכל מקרה, ישנו שיתוף הן בנכסים והן בזכויות אחרות שבני הזוג צברו בשנות חייהם המשותפים, עד לפטירת הבעל.

דירת המגורים המשותפת נתפסת כגולת הכותרת – ההשקעה הגדולה ביותר של בני זוג – ולכן רואים אותם כמי שעוסקים בהשקעה זו יחד. קיימים פסקי דין רבים המכירים בזכות של בן/בת הזוג לשיתוף בנכסים. גם במקרה זה, הוכיחה האישה את כוונת השיתוף ב-50 שנות החיים המשותפים, ולכן בין היתר התקבלה טענה לשיתוף בנכס.

המבחנים שמבצע בית המשפט

כאשר מגיעות לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה סוגיות אלה, בודקים השופטים אם יש שיתוף, כיצד התנהל אורח החיים של בני הזוג, אם החיים היו הרמוניים, אם לזוג ילדים משותפים, אם הם מקיימים משק בית משותף ומה משך ציר הנישואין. ראוי שציר משך הנישואין יהיה ארוך, וככל שתקופת הנישואין ארוכה יותר, מעיד הדבר על הרצון בני הזוג לקיים שיתוף. מבחן נוסף שבודק בית המשפט הוא אם הנכס הושבח. לעניין זה, טוענת האישה שהנכס שופץ בין היתר מכספה, יכול שהכוונה הנה לכסף משותף שנוצר ממאמץ משותף של שני בני הזוג.

סוגיה זו נדונה ובצדק בבית משפט לענייני משפחה על ידי עו"ד לדיני אישות העוסק גם בצוואות וירושות. לנושא גם משמעויות מדיני המקרקעין. בתיקים מסוג זה מומלץ לעו"ד לדיני אישות שייעזר גם בעו"ד לדיני מקרקעין המתמחה בסוגיות דומות, על מנת להעניק ללקוח שירות משפטי הולם.

כל האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – בכל מקרה פרטני יש לפנות לעו"ד לקבלת ייעוץ משפטי מתאים.

השאר תגובה

*