30 אוק 2014

תמונה: hyena reality and Nirutfdp

כל עורך דין לדיני מקרקעין, נתקל בעסקאות מורכבות שבהן מדובר בסכומי כסף גדולים. לעסקאות אלה, נלווים בדרך כלל מיסים. בחוק מיסוי מקרקעין מדובר בשלושה סוגי מיסים מוגדרים: מס שבח, מס מכירה ומס רכישה. יש צורך להכיר מושגים אלו לפני ביצוע עסקאות מקרקעין. נעמוד על כל אחד מהמושגים בקצרה כעת.

  • מס שבח – זהו המס שיש לשלם לבעל הנכס המוכר אותו. מס זה הוא למעשה נגזרת של ההפרש בין שווי הנכס בעת הרכישה לשווי הנכס בעת המכירה. דהיינו, אחוז מתוך הרווח של המוכר על הדירה מתוך הפרש זה. גובה המס נקבע בתהליך מורכב התלוי במספר גורמים, ובתוכם השינויים במדיניות המס. כיום, באמצעות עו"ד לדיני מקרקעין הבקיא בתחום, ניתן לקבל זכאות לפטור מתשלום מס שבח.
  • מס מכירה – זהו מס שאדם המוכר נכס נדרש לשלמו. מס זה מוטל גם על מי שמעביר זכויות על המקרקעין שברשותו ללא תמורה. זהו מס מורכב מאוד, משום שלמעות העובדה שהוא קבוע, הוא לאו דווקא יחושב מתוך הסכום שסוכם בין הקונה למוכר הנכס. רשויות המס עשויות להתעלם מהמחיר שסוכם ולהתייחס לשווי המקרקעין הריאלי על מנת להגיע לערך הסופי של המס. כיום, בסיועו של עו"ד לדיני מקרקעין, ניתן במקרים מסוימים להגיע לפטור חלקי ואף לפטור מלא מתשלום המס.
  • מס רכישה – על כל אדם שרוצה לרכוש זכויות במקרקעין, מוטל מס רכישה. בישראל קיימות מדרגות מס עבור סוגי נכסים שונים. מדרגות אלה מתייחסות לייעוד הנכס (למשל או מדובר בנכס המיועד למגורים או נכס המיועד לעסק), הערך שבו נמכר הנכס וכו'. גם כאן ניתן להגיע במקרים מסוימים למיסים מופחתים.

כל האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – בכל מקרה פרטני יש לפנות לעו"ד לקבלת ייעוץ משפטי מתאים.

עורך דין רוני אילן הנו שותף-מנהל במשרד עו"ד רוני א. אילן ושות'.

השאר תגובה

*