29 אוק 2014

עורך דין לדיני משפחה - חישוב דמי מזונות

לאחר ששני בני זוג מתגרשים בישראל, נפתח דיון בשאלות כיצד תבוצע חלוקת רכוש ומהם דמי המזונות שצריך לשלם הגבר לגרושתו. עם זאת, חישוב דמי המזונות הוא לאתים סוגיה בפני עצמה. באינטרנט בוודאי תמצאו לא מעט מחשבונים בנושא, אבל סביר להניח שאף אחד מהם לא מדייק לגמרי – שכן בתור עורך דין לדיני משפחה, ניתן לומר שבמציאות הדברים מורכבים יותר.

מה עלינו לדעת כדי לחשב את דמי המזונות?

המידע הבסיסי הוא סכום המשכורת של הגבר ומשכורתה של האם, הוצאות שוטפות על חינוך, מספר הילדים על פי גילאים (מגיל 0 ועד 21) והוצאות המדור. מלבד נתונים בסיסיים אלו, קיימות חריגות אותן בוחן בית המשפט.

החוק לתיקון דיני משפחה (מזונות) משנת 1959, קובע כי חובה על שני ההורים לשלם דמי מזונות עבור ילדיהם המשותפים, וזאת על פי גובה ההכנסה הכולל של כל הורה. למשל: אב שמרוויח 10,000 ש"ח ואם שמרוויחה 7,000 ש"ח – חלקו של האב יהיה גבוה יותר. עם זאת, החוק לא מגדיר את אופן החישוב של סכום המזונות ובנוסף הוא חל רק על חסרי דת, המהווים פלח קטן מאוכלוסיית המדינה.

מהו סכום המינימום למזונות?

כאשר מדברים על מזונות ילדים, כל עו"ד לדיני משפחה יציין בפניכם שהסכום הקטן ביותר לתשלום עבור ילד הוא 1,250 ש"ח. בית המשפט מאשר לעתים להורים לשלם פחות מכך – לדוגמא, במקרה שבו ישנו ילד נוסף, או אם החייב/ים במזונות, נתקל/ו בקיטון בהכנסות. ישנם מקרים שבהם הילדים הוכרזו "סרבני קשר", ובעקבות כך בוטלה חובת תשלום המזונות על הוריהם, אך אלו הם מקרים נדירים. בכל מקרה, המדיניות היא שהאב יוכל לחיות באופן מכובד ולקיים את עצמו, ולא לקרוס עקב תשלומי מזונות בלתי פרופורציונליים.

מהן הוצאות המדור?

כל התשלומים שנוגעים להוצאות שוטפות בבית, כמו למשל מים, גז וארנונה, שכירות או משכנתא וכו'. כאשר מדובר בילד אחד, המזונות כוללים 30% מעלויות המדור הכוללות. עבור שני ילדים, האב יישא ב-40% מהוצאות אלה, ואילו במקרה של שלושה ילדים ויותר, מדובר ב-50%.

חשוב לציין בנקודה זו כי הוצאות המדור צריכות להיות סבירות, ואם אינן כאלה, ניתן לפנות אל עו"ד לדיני משפחה כדי לברר כיצד לטפל בכך. לדוגמא, אישה שהתגוררה עם בעלה בדירה צנועה ששטחה 50 מ"ר, תדרוש כעת דמי מדור עבור בית פרטי ובו חדרים רבים. הכל ייעשה באופן מידתי ועל פי שיקול דעתו של בית המשפט.

בשורה התחתונה עליכם לזכור – פסיקה בנושא מזונות היא לא סופית – ותמיד ניתן לבחון מחדש את הסכום לתשלום, בעקבות שינויים כאלו ואחרים, לטוב ולרע. עם זאת, על מנת לבצע שינויים, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין לדיני משפחה.

כל האמור אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי – בכל מקרה פרטני יש לפנות לעו"ד לקבלת ייעוץ משפטי מתאים.

עו"ד רוני אילן, שותף-מנהל במשרד "רוני א. אילן ושות', עורכי דין". תחומי ההתמחות של במשרד שונים ומגוונים, וביניהם דיני משפחה ואישות.

השאר תגובה

*