16 יונ 2014

הסכם ממון - למקרה של פרידה או חלילה מוות (David Castillo Dominici)

בשנים האחרונות, הפך הסכם ממון למושג שגור בפי זוגות רבים הבאים בברית הנישואין, ופניות רבות בנושאים הקשורים להסכם ממון מעסיקים משרדי עו"ד לדיני משפחה בישראל. זהו הסכם כתוב בין בני הזוג, בין אם הם נשואים ובין אם לא, שבו מוסדרות סוגיות הרכוש, הנכסים והממון במקרה של פטירה חלילה, או פרידה.

אם ההסכם נחתם לפני הנישואין, יש לאשר אותו אצל נוטריון, ואילו במקרה שבו הסכם ממון נעשה לאחר נישואי הזוג, יש לגשת אל בית המשפט על מנת שיהיה לו תוקף של פסק דין. על פי חוק יחסי ממון, הרכוש שצבר הזוג בתקופת הנישואין, יהיה משותף לשני בני הזוג – אך כאשר החלוקה המועדפת על בני הזוג מפורטת בהסכם ממון, היא גוברת על הכתוב בחוק.בתור משרד עורך דין לדיני משפחה, ישנן סוגיות שחשוב לציין בתוך הסכם הממון ובהם נתקלים מדי יום עורכי דין רבים. ריכזנו כאן כמה טיפים שימושיים שעליכם לדעת, לפני שאתם עורכים הסכם ממון.

טיפים ונקודות חשובות לפני ההסכם

  • הקפידו לאשר את הסכם הממון – אם טרחתם לכתוב הסכם ממון, יש לדאוג לכך שהוא יאושר ויהיה לו תוקף מחייב. כל עוד תערכו הסכם ולא תאשרו אותו, כך עולה הסיכוי שבית המשפט לא יכיר בהסכם במקרים של פרידה.
  • ישנם מקרים שבהם ניתן לבטל את ההסכם – גם כאשר ההסכם מאושר על ידי בית המשפט או על ידי נוטריון וקיבל תוקף של פסק דין, ניתן לבטלו במקרים מסוימים המהווים עילה לביטול. למשל, במקרה של טעות שאחד הצדדים לא היה מודע לה, אם הייתה בהסכם הטעייה, עושק ואפילו כפייה. כמובן שעל הצד שמעוניין לבטל הסכם ממון להשתמש בשירותיו של עורך דין לדיני משפחה, אם רצונו הוא להציג את טיעוניו בצורה מסודרת ולהגדיל את הסיכויים לביטול ההסכם.
  • הסדירו את מועד הפירוד – על בני זוג שרוצים להסדיר את מועד הפירוד ביניהם, לציין זאת בהסכם הממון. בדרך זו ייחסכו מהם סוגיות שנוגעות למועד בו יחולק הרכוש בין השניים.
  • לכלול בהסכם את כל הנושאים הבאים – הנכסים שצבר כל אחד מבני הזוג לפני תחילת החיים המשותפים ורכוש שנצבר בתקופת מערכת היחסים, נכסים חיצוניים כמו מתנה לרכישת דירה, חובות וזכויות סוציאליות.
  • לפנות לעורך דין לדיני משפחה – אחת ההמלצות החמות היא לא לבצע את הצעד לבד. עו"ד לדיני משפחה יסייע לכם לערוך את הסכם הממון, לייעץ לכם מה לכלול בתוכו לפני עריכתו ואף, במידת הצורך, לייצג אתכם בכל סוגיה משפטית שתעלה.

השאר תגובה

*