1 אפר 2014

אהוד אולמרט (מתוך ynet)

הכרעת הדין בפרשת הולילנד ניתנה אתמול, וסוקרה בכל ערוצי התקשורת ואתרי האינטרנט, בהם ynet. ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הורשע בקבלת שוחד בסכומים של מאות אלפי שקלים. קביעת כב' השופט דוד רוזן הייתה שאולמרט קיבל דרך אחיו סכומי כסף גדולים מטעם יזמים שרצו לקדם את פרויקט הנדל"ן "הולילנד". פרויקט הולילנד הנו פרויקט מגורים רחב היקף (מעל 100 דונם) בירושלים. הפרויקט אינו משתלב בנוף הסביבה שבה הוקם.

הרשעתו של אולמרט היא על שתי עבירות שוחד. הראשונה: קבלה של חצי מיליון ש"ח מעד המדינה דרך אחיו יוסי אולמרט.

השנייה: קבלת שוחד בגובה 60,000 ש"ח. מעד המדינה דרך הגב' שולה זקן ועורך הדין אורי מסר.

בית המשפט דחה את גרסת ההכחשה של אולמרט לחלוטין, והרשעתו נעשתה על סמך העדויות של שמואל דכנר המנוח (עד המדינה) ושל אחיו, מבלי שאלו נחקרו חקירה נגדית.

כולנו צריכים לעצור ולחשוב

הכותרת מתוך ynetאין ספק שיום הכרעת הדין בפרשת הולילנד הוא יום עצוב למדינה ולדמוקרטיה, משום שאנו מגלים שראש מדינה לשעבר, אחד הטובים שבהם, שקיבל החלטות והוביל מהלכים, עשוי למצוא את עצמו מאחורי סורג ובריח. ממקום כזה, כל אזרח במדינת ישראל צריך להתכנס, לחשוב ולהוקיע את מפרי החוק למיניהם.

גילוי נאות: אני מכיר את אהוד אולמרט באופן אישי. הוא אדם חכם, מנוסה ונהנתן, במובן החיובי של המילה. המרחק בין אורח החיים הזה לבין לקיחת שוחד, הוא בלתי נתפס עד בעייתי מאוד. מבלי להיכנס לעובי הקורה, אנו אזרחי המדינה מחויבים לחוק, כאשר עינינו נשואות אל מנהיגינו. מכאן, קל להבין כי כל אזרח במדינה מצפה שדפוסי ההתנהגות של מנהיגיו, ללא כל קשר להשתייכותם הפוליטית, תהיה מכובדת ומחויבת לשמירת החוק באשר הוא.

השופט השתמש במילים קשות, קצת קשות מדי, והעביר מסר ברור – כל בעל תפקיד המגיע לבית המשפט, יישפט כשווה בין שווים, כולם שווים בפני החוק. למען האמת, לא האמנתי שהשופט שהנו שופט מנוסה, חכם, פיקח, היודע את דברו, ייקח את הנושא רחוק כל-כך.

לדעתי, מכיוון שאולמרט הנו עובד ציבור (הגם לשעבר), אנו מזהים החמרה של השופט – שטרח והסביר שסף הזהירות גבוה יותר כשמדובר באיש ציבור. מעובד הציבור יש ציפייה לנהוג כראוי ולכן הסף הנורמטיבי חמור יותר. לעובדה שאולמרט אינו עובד ציבור כיום, אין משמעות. המשפט והעונש הצפוי, יהיו על פי אמות המידה של עובד ציבור, גם אם בתקופה שלאחר מכן הוא אינו כזה.

עורכי הדין עשו את המקסימום

מכל דברי השופט ששמעתי במהלך יום הכרעת הדין, מתקבל הרושם שעונשו של אולמרט יסתכם במאסר בפועל ממושך למספר שנים (אם לא יזוכה בעליון), ולא בעבודות שירות בלבד (עד שישה חודשים). למרות העונשים הכבדים הצפויים לנאשמים, אני חייב לציין שעו"ד אלי זהר, על צוותו, עשו את מרב המאמצים בנסיבות העניין. עו"ד עפר ברטל השיג עבור הגב' שולה זקן מעבר לכל יכולת משפטית של עו"ד מהשורה.

בנוסף, הפרקליטות מצידה ביצעה עבודה יסודית. היא עמדה במבחן לא קל וצלחה להוכיח את העבירות של ראש הממשלה לשעבר. יודגש שלא בשל הנסיבות בגללן יירטה הפרקליטות את ראש הממשלה מתפקידו.

עתידו הפוליטי של אולמרט נגדע

למעשה, ביום הכרעת הדין נקבר עתידו הפוליטי של אולמרט. אם הוא התלבט בסוגיית החזרה לפוליטיקה, עכשיו נהיר וברור שהדבר לא יקרה לעולם. בנוסף, אל לנו לשכוח שאולמרט הוא עו"ד ולכן גם לשכת עורכי הדין צפויה לשלול ממנו את התעודה ובכך לסיים את מעמדו כעורך דין מן השורה.

כאזרח, אני מרגיש קשה מאוד כאשר אני שומע חדשות שכאלה. הדבר מעיד על כך שאנו כחברה נמצאים במצוקה עכשווית ובבעיה מתמשכת.

עם כל הצער שבכך, זהו יום מכובד למערכת המשפט שאומרת את דברה באומץ, החלטית וחסרת פחד, גם כשמדובר באנשים מכובדים ובעלי עבר ציבורי עשיר.

ניתן להניח כי הערעור יגיע לאחר מתן פסק הדין, ולא רק מצד אולמרט, אלא מצד כל המורשעים. עם זאת, המילים הקשות שבהן השתמש השופט ומידת הפסקנות שלו, מקטינות משמעותית את הסיכויים להצלחת הערעור. להערכתי הצנועה, מוקדם לדבר על הערעור משום שעדיין אין לא נקבע עונש, ברם, סיכויי הערעור לצלוח נמוכים מאוד. ייתכן שהערעור יפחית מעט מאוד מהעונש לחלק מהאנשים, אבל לא מעבר לכך, בודדים (אם בכלל) ייצאו זכאים בערעור.

השאר תגובה

*