משרד רוני א. אילן ושות', עורכי דין, מתמחה בייצוג משפטי ובייעוץ בנושא דיני משפחה, ובעיקר בדיני גירושין. בניגוד לעבר, כיום אחוז גבוה מבני זוג שנישאים, מגיעים לכדי צעדי גירושין. תחום הגירושין נדון לפי הדין הדתי, בדומה לתחום הנישואין, ולכן בקרב יהודים, ייעשה הליך הגירושין בהתאם לדין היהודי.

divorceהגירושין מתאפשרים בישראל רק באמצעות עריכת טקס גירושין המתקיים בבית הדין הרבני, ותלויים בהסכמת שני בני הזוג. לרוב, כאשר אין עילת דין שמאפשרת את הגירושין, אי אפשר לכפות על אחד מבני הזוג להתגרש, אם הוא אינו מעוניין בכך. כאשר בוחרים להיכנס אל הליך גירושין או פרידה במקרה שבו בני הזוג לא נשואים על פי הדין הדתי, יש להגיע להסכמה בין בני הזוג בכל הסוגיות שעומדות על הפרק. הסוגיות רבות ומגוונות. במקרים רבים, בני הזוג לא מגיעים להסכמה בסוגיות האלה ומתדיינים בהן דרך עורך דין לדיני משפחה בבתי המשפט:

  • חלוקת רכוש משותף – מדובר למשל בבית המגורים, בחסכונות שנצברו יחד, בכלי הרכב ועוד. חלוקת הרכוש תסדיר מהו הרכוש שיחולק בין בני הזוג ומה לא יחולק ביניהם, כמו רכוש מהתקופה שלפני הנישואין. סוגיות חלוקת רכוש מובאות לעתים תכופות בפני בית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני.
  • מזונות ילדים – אם לזוג שפנה להליך גירושין יש ילדים, יש לדאוג לדמי מזונות עבורם. החישוב של דמי המזונות נקבע לפי מספר גורמים, ולרוב ביהדות מוטל נטל הפרנסה על האב. סכום דמי המזונות המינימלי עומד על 1,250 ש"ח בחודש כיום, ובמקרים רבים מגיע לסכום גבוה מכך.
  • הסדרי ראייה ומשמורת – הסדרי הראייה מגדירים את הקשר ואת זמן השהייה של הילד עם אביו או אמו, ויש לקבוע אותם כאשר ההורים מפרקים את התא המשפחתי. סוגיות אלה נידונות בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. ההחלטות בנושא נעשות על פי עקרון "טובת הילד".
  • סרבנות גט – מצב שבו אדם נשוי לא מעוניין לסיים את קשר הנישואין, אף על פי שבפועל אין הנישואים מתממשים. בימינו, אחת הסיבות לתופעה היא כוונה להכניס סעיפים בהסכם הגירושין לטובת הסרבן.
  • ברית זוגיות – עו"ד לדיני משפחה רבים יוכלו להעיד על יותר ויותר זוגות שבוחרים בחיי משפחה ובקיום משק בית משותף, אך במסגרת הסכם ולא במסגרת נישואין דתיים. הסכם זה יוצר מעמד אישי שמטרתו הסדרה של בעיות רישום הזוגות בישראל, שמתעוררות עקב דיני המשפחה. משרדו של רוני א. אילן, עורך דין לדיני משפחה, מציע מגוון שירותים משפטיים בתחום זה, ובהם עריכת ההסכם וחתימתו. ניתן לקיים במקביל טקס חתונה אישי, חילוני ואלטרנטיבי, תוך שמירה על הקשר למבנה טקס החתונה היהודי.
  • התרת נישואין – במקרה שבו שני בני הזוג אינם בני אותה דת ומעוניינים לסיים את הקשר הזוגי, עולה הצורך בשירותיו של עו"ד לדיני משפחה. הפנייה מבוצעת אל בית המשפט לענייני משפחה, על פי הסמכות המקומית, כדי להגיש תובענה להתרת נישואין.
  • חטיפת ילדים (אמנת האג) – המשרד מטפל בסוגיות מורכבות אלה של השבת ילדים חטופים דרך אמנת האג. אמנה זו קובעת על המשמורת על ילד להיות במקום מגוריו הקבוע. על פי האמנה, קיים איסור להעביר ילד ממדינה אחת לאחרת מבלי ששני הוריו או האפוטרופוס שלו הסכימו לכך. אם הילד הוברח לישראל, ניתן להגיש בקשה להחזירו למדינת המוצא והמדינות החתונות על אמנת האג מתחייבות להשיבו, על מנת שהמשמורת תתקיים באותה מדינה. מניסיוננו, מטרת האמנה היא מלחמה בלקיחת משמורת בכוח ע"י אחד ההורים לאחר סכסוך גירושין.

תחום דיני הגירושין טומן בחובו סוגיות נוספות ומורכבות, וכדי להתמודד איתן, יש צורך בליווי משפטי ובייעוץ על ידי עורכי דין מתאימים. משרד רוני א. אילן ושות', עורכי דין, מעניק ליווי משפטי וייצוג בכל הנוגע לדיני משפחה וגירושין. אם נתקלתם בבעיות במהלך הליך הגירושין או אם אתם מעוניינים בייעוץ, ניתן ליצור עמנו קשר.